Working hours:Mon - Sat 8.00 - 18.00 Call Us: +91 7799933361

A mund të shkaktojë dështimi i zemrës këmbët e fryrë?

January 1, 2023by Admin

A mund të shkaktojë dështimi i zemrës këmbët e fryrë?

Dështimi i zemrës mund të shkaktojë ënjtje në këmbë. Mund të shkaktojë ënjtje në zona të tjera të trupit https://harmoniqhealth.com/, siç është stomaku. Ellingnjtja mund të vijë dhe të shkojë, por zakonisht zgjat për periudha të gjata. Ellingnjtja që ndodh vetëm një herë dhe nuk përsëritet mund të ketë një shkak tjetër, siç është një dëmtim. Edemë i referohet ënjtjes si rezultat i lëngut të tepërt, dhe mund të ndikojë në pjesë të ndryshme të trupit, përfshirë kyçin e këmbës dhe këmbët. Shtë e rëndësishme të shihni një mjek sesa të përpiqeni të vetë-diagnostikoni.

Në këtë artikull, ne përshkruajmë shenjat dhe simptomat e dështimit të zemrës që një person mund të përjetojë së bashku me këmbët e fryrë. Ne gjithashtu ofrojmë informacione për trajtimin, kur një person duhet të kontaktojë mjekun e tij, dhe shkaqet e tjera të mundshme të këmbëve të fryrë. Për të pompuar gjak nëpër trup, i cili çon në akumulim të lëngjeve diku tjetër në trup, veçanërisht në këmbë dhe këmbë.

Një person mund të përjetojë çështjet e mëposhtme:

 • Këmbët papritmas duken më të mëdha ose të fryrë
 • këpucët që nuk përshtaten, si dhe zakonisht
 • Dhimbja në këmbë ose këmbë
 • Ecja duke u bërë më e vështirë
 • Ellingnjtje diku tjetër në trup, siç është barku
 • Shtimi i pashpjegueshëm i peshës

Ellingnjtja në këmbë dhe kyçin e këmbës mund të jetë më pak e rëndë kur një person së pari zgjohet dhe përkeqësohet ndërsa dita e tij vazhdon. Simptomat e dështimit të zemrës që një person mund të vërejë përfshijnë:

 • duke u dredhur lehtë është i mirë-ndjenja
 • Dhimbje në stomakun e sipërm të djathtë, nën brinjët
 • Palpitacionet e zemrës

trajtim

Zemra Dështimi është një gjendje mjekësore kërcënuese për jetën që një person nuk mund ta trajtojë me mjete shtëpiake ose ndryshime në stilin e jetës vetëm. Shumica e njerëzve kërkojnë mbështetjen e vazhdueshme të një kardiologu dhe disa mund të kenë nevojë të marrin ilaçe në zemër për pjesën tjetër të jetës së tyre.

Rregullimet e stilit të jetës

Për njerëzit që jetojnë me dështim të zemrës, ndryshimet e sjelljes mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm në cilësinë e tyre të jetës. Një person mund të miratojë masat e mëposhtme:

 • Ulja e sasisë së kripës në dietë: Ushqimet e larta të natriumit përfshijnë ushqime të paketuara, të skuqura dhe të përpunuara, të tilla si ushqime të gatshme dhe patate të skuqura me patate. Trupi ka nevojë për disa natrium për të funksionuar, kështu që është e rëndësishme të mos e eliminoni atë nga dieta. Përkundrazi, njerëzit duhet ta kufizojnë atë në më pak se 1.500—2,000 miligram në ditë.
 • Rritja ose ruajtja e niveleve të aktivitetit fizik, kur është e mundur: Një mjek duhet të jetë në gjendje të sigurojë këshilla se si të krijoni dhe t’i përmbaheni një rutine të shëndetshme të ushtrimeve. Ushtrimi mund të ndihmojë zemrën të funksionojë në mënyrë më efikase, dhe gjithashtu mund të adresojë faktorë të tjerë të rrezikut, siç janë pesha e tepërt e trupit dhe presioni i lartë i gjakut. > Njerëzit me dështim të zemrës mund të zbulojnë se simptomat e tyre përkeqësohen gjatë krizave emocionale.

Mësoni se si të ndiqni një dietë të shëndetshme nga zemra këtu. Një mjek mund të rekomandojë monitorimin e presionit të gjakut në shtëpi ose kontrolle të rregullta të shëndetit të zemrës.

Njerëzit mund të kontrollojnë presionin e tyre të gjakut në shtëpi. Mësoni si ta bëni këtë këtu. Një mjek mund të rekomandojë trajtimet e mëposhtme:

 • Ilaçi: Një kombinim i ilaçeve, përfshirë beta-bllokuesit, mund të ndihmojë. Droga e duhur për një person do të varet nga mënyra e jetesës dhe historia e familjes së tyre, midis faktorëve të tjerë.
 • Pajisjet e implanueshme: Pajisjet e ndryshme mund të ndihmojnë zemrën të funksionojë më mirë. Për shembull, një pajisje ndihmëse e ventrikulit të majtë mund të ndihmojë barkushen e majtë të punojë më mirë dhe të zvogëlojë përpjekjen e përgjithshme të zemrës. Mund të jetë një mundësi e mirë për një person që pret një transplantim të zemrës.
 • Transplantimi i zemrës: Disa njerëz me dështim të zemrës, veçanërisht ata me dështim të rëndë të zemrës që kanë një shans të mirë për të mbijetuar me trajtim, mund të kenë nevojë për një transplantim të zemrës.
 • Kirurgjia: Në disa raste të dështimit të zemrës, operacioni mund të ndihmojë. Kirurgët mund të kryejnë procedura të ndryshme, të tilla si kateterizimi kardiak ose kirurgjia e anashkalimit të arterieve koronare.
 • Lëngjet: Pirja e më shumë ujë mund të ndihmojë në ënjtje, por një rritje dramatike e marrjes së ujit në të vërtetë mund ta keqësojë. Një person duhet të pyesë mjekun e tyre se sa ujë të pijë çdo ditë. Disa njerëz mund të kenë nevojë të marrin diuretikë, ose "pilula uji", për të ndihmuar trupin të heqë qafe ujin e tepërt. Ellingnjtja e pazakontë në këmbët e tyre duhet të thërrasë gjithmonë një mjek. Një person gjithashtu duhet të flasë me një mjek nëse ata:
 • e di se ata kanë dështim të zemrës dhe të vërejnë ënjtje të re ose përkeqësuese
 • kanë ënjtje në vetëm njërën anë të trupit
 • kanë ënjtje së bashku me simptoma të tjera, të tilla si vështirësia në frymëmarrje
 • Zhvilloni efekte anësore të dhimbshme ose të pakëndshme pasi të fillojnë të marrin ilaçe
 • Papritmas të fitojnë peshë për asnjë arsye të dukshme

Shkaqe të tjera të mundshme

Kushte të tjera mund të shkaktojnë ënjtje në këmbë. Ato përfshijnë:

 • Shtatzënia: isshtë e rëndësishme të theksohet se shtatzënia gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin e zemrës, kështu që dështimi i zemrës është akoma i mundur kur një person është shtatzënë.
 • mpiksjet e gjakut: Një mpiksje gjaku në venat e këmbës mund të shkaktojë ënjtje në njërën këmbë.
 • Dështimi i organeve: Problemet me organet e tjera, të tilla si mëlçia ose veshkat, mund të shkaktojnë ënjtje. Dështimi i organeve gjithashtu mund të ndikojë përfundimisht në zemër.
 • Periudhat e gjata të qëndrimit: Periudhat e gjata të aktivitetit fizik ose qëndrimi mund të shkaktojnë ënjtje që bie kur pushon një person. Ndonjëherë, kjo ënjtje është më e keqe në nxehtësi.
 • Lëndimet: Lëndimet në këmbë ose këmbë mund të shkaktojnë inflamacion dhe ënjtje. Në shumicën e rasteve, ënjtja do të jetë në vetëm një këmbë.
 • Insuficienca venoze: Në këtë gjendje, venat në këmbë bëhen "dembel", potencialisht duke çuar në një ndërtim të gjakut në këmbë. Sistemi limfatik çon në akumulimin e lëngjeve.

Mësoni nëse disa shkaqe të ënjtjes janë serioze këtu. Jo gjithmonë nënkupton që një person ka një gjendje të rëndë mjekësore, por mund të jetë një shenjë e rëndësishme paralajmëruese e hershme e sëmundjes së zemrës ose çështje të tjera shëndetësore, veçanërisht nëse vazhdon, përsëritet ose ndodh përkrah simptomave të tjera.

dikush Me ndonjë shqetësim në lidhje me këmbët e fryrë ose simptomat e tjera të dështimit të zemrës duhet të flasin me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Lexoni këtë artikull në spanjisht. >

 • Kardiovaskulare/Kardiologjia
 • About Us

  Sri Ram Industries was founded in 1980 by Nandella Prabhakar Rao , and now Sri Ram Industries is a 2nd generation, family-held company.
  +91 7799933361

  info@sriramindustries.in

  LOCATIONS

  Reach Us


  Shed No. 18A, Type III, I.E. Kukatpally, Hyderabad, Telangana  GET IN TOUCH

  Follow Our Activity

  Interactively coordinate proactive e-commerce via process-centric “outside the box“ thinking.


  If you’ve decided to hire a professional to do your research, then you’ve custom essay writing company seen the numerous benefits you can get from an online service such as DoMyEssay. While you can save money while still getting the top-quality writing you need, it is possible to make significant time savings. JustDoMyEssay tutors will be focused on the task you’ve chosen to tackle. They’ll help analysis of arguments as well as smart papers to help you compose your work.